scenariusz i reżyseria:

muzyka:

przygotowanie wokalne:

zespół muzyczny:

choreografia:

scenografia:

Mariusz Kozubek
Marcin Dzwonowski
Piotr Solorz
Karol Makowski
Natalia Wysypoł
Mariusz Kozubek, Agnieszka Jasińska, Wojciech Wójcik

Musical „Tobiasz” to sceniczna adaptacja starotestamentalnej Księgi Tobiasza. Prapremiera „Tobiasza” w wykonaniu zespołu Teatru A miała miejsce w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach w październiku 1997 roku. Spektakl – najpierw grany jako wieloobsadowy musical, następnie w formie kameralnego przedstawienia muzycznego – był prezentowany w całej Polsce ponad 800 razy. Nowa odsłona „Tobiasza” w wykonaniu Teatru Franciszka miała swoją premierę w czerwcu 2016 roku.

Biblijna opowieść w musicalowej interpretacji pełna jest odniesień do współczesności. Jest po trochu dramatem, po części kryminałem, komedią romantyczną, musicalem, a wreszcie… horrorem.

 

Treść Spektaklu:
Pobożny Żyd – Tobiasz, traci wzrok. Modląc się do Boga o rychłą śmierć, wysyła swego syna, Tobiasza Młodszego, aby ten odebrał dług od Gabaela w Raga. W podróży towarzyszy młodzieńcowi zagadkowy nieznajomy, który przedstawia się jako daleki krewny rodziny – Azariasz. W czasie wędrówki, obfitującej w rozliczne przygody, Tobiasz zakochuje się w córce Raguela – Sarze. Dziewczyna jest niestety dręczona przez demona – w noc poślubną giną jej kolejni mężowie. Po zaślubinach Tobiasza i Sary Azariasz w końcu staje do walki z demonem…

Porywająca muzyka w rytmach soulu, popu oraz rocka, zabawne i liryczne songi, a także zaskakująca, pełna odniesień do współczesności fabuła sprawiają, iż musical niezmiennie bawi i wzrusza, przekazując dyskretnie pocieszającą prawdę o aniołach, przyjaźni, Opatrzności i – rzecz jasna – o miłości.

Pełny humoru, roztańczony i rozśpiewany musical zachwyci zarówno młodą, jak i dojrzałą publiczność.

 

Czas trwania: 120 min

 

Zespół muzyczny:
Spektaklowi towarzyszy muzyka w wykonaniu Studentów Akademii Muzycznej w Katowicach (gitara elektryczna, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, perkusja, skrzypce, flet, wiolonczela).