Józef Egipski - online

Katolicka Fundacja Młodzi dla Młodych oraz Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” 
zapraszają na wirtualną scenę Teatru Franciszka, premierę on-line rejestracji musicalu „Józef Egipski”.


W 100. rocznicę chrztu Karola Wojtyły, 
który na chrzcie otrzymał drugie imię Józef 
20 czerwca br. o godz. 19.00

oraz


w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła 28 czerwca br. o godz. 19.00


Spektakl został zrealizowany w formule muzycznej „komedii” biblijnej, której scenariusz powstał w oparciu o motywy starotestamentalnej historii Józefa. Ten dwuaktowy musical jest bogaty w różnorodne wątki, a jego wartka akcja przenosi widza w fascynujący świat różnobarwnych postaci. Przedstawienie jest opowieścią o skomplikowanych relacjach rodzinnych. Historia dojrzewania głównego bohatera została ukazana jako jego wędrówka przez pasmo piętrzących się nieszczęść. Chociaż walka Józefa z przeciwnościami losu zawsze kończy się „lądowaniem na cztery łapy”, to jest ono często nadzwyczaj trudne i bolesne. Ważnym, niełatwym tematom towarzyszy nieusuwalny komizm, który paradoksalnie nie usuwa powagi i istoty problemu, dając widzowi jednocześnie poczucie lekkości i możliwość refleksji. Musical został wystawiony w Pałacu Młodzieży w Katowicach z okazji XIX Dnia Papieskiego w październiku 2019 roku. Teatr odgrywał dużą rolę w życiu przyszłego Papieża. Karol Wojtyła od dziecka był zaznajamiany przez ojca z literaturą polską. Edukacja szkolna pozwoliła mu poznać i rozsmakować się w narodowej literaturze klasycznej i literaturze światowej. „Kiedy byliśmy w piątej gimnazjalnej, graliśmy Antygonę Sofoklesa. [Antygona – Halina, Ismena – Kazia, mój Boże]. A ja grałem Hajmona. „O ukochana siostro ma, Ismeno, czy ty nie widzisz, że z klęsk Edypowych żadnej na świecie los nam nie oszczędza?” Pamiętam do dziś. [A wy jeszcze gracie teraz, macie teatr amatorski w „Sokole”?] Macie teatr amatorski w „Sokole”? Tamten był świetny” (Jan Paweł II, Wadowice, 16 czerwca 1999). Odpowiadamy papieżowi: tak mamy teatr w Katowicach – Teatr Franciszka. 
I chcemy na 100-lecie chrztu Jana Pawła II przedstawić on-line rejestrację musical „Józef Egipski”, bo przecież dano mu na chrzcie jako drugie imię Józef. Nasz spektakl utkany z warstwy biblijnej 
i współczesnej, z dużą dawką humoru i elementów komediowych w poważnej biblijnej historii, na pewno spodobałaby się naszemu Papieżowi, który również miał wielkie poczucie humoru. Poza tym rodzinna historia, w której obecne są chwile tragiczne oraz pełne radości i nadziei znajdują również odbicie w rodzinie Karola Wojtyły. 


Spektakl online dostępny będzie na stronie https://fabrykakoncertow.com.pl Można tam również wykupić dostęp w cenie 15 zł. Oprócz tego bilety będą dostępne na:

Tickemaster.pl, Bilety24.pl, Eventim.pl, Kulturairozrywka.pl.wyróżnione posty
ostatnie posty