Tanecznym krokiem nie tylko w Dniu Tańca

Wiesz, że Twoje ciało potrafi mówić? Może wyrazić więcej niż Ci się wydaje... A zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje mięśnie kochają być „używane”? Albo słyszałeś już, że ciało też posiada własną pamięć? O, tak – nasza ludzka materia to morze nieskończonych tajemnic i… możliwości. Może warto w tym morzu dostrzec wyspę o nazwie Taniec i na niej odnaleźć kawałek siebie…

Taniec jest znacznie starszy i bardziej doświadczony od mowy, a tym bardziej od pisma. Nasi praojcowie w ruchu i tańcu znajdowali bogaty sens. Był on nie tylko wyrazem stanów uczuciowych, ale sposobem porozumiewania się z naturą, uzdrawiającym rytuałem czy czynnikiem wzbudzającym odwagę i sprawność wojowników. Przez pokolenia nabierał wymiaru estetycznego i symbolicznego, aż w końcu stał się dziedziną sztuki. Mimo że dzisiaj od tańca nie zależy urodzajność zbiorów czy pomyślność bitew, to nadal wielu ludzi nie może bez niego żyć. Jest ważną częścią historii i tradycji, pamiątką dawnych czasów, ale i artystycznym surowcem na przyszłość. Nie sposób zliczyć dziś powstałe już style, formy i techniki taneczne. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że każdy może znaleźć coś dla siebie w tej dziedzinie. Taniec klasyczny i współczesny, standard i łacina, taniec ludowy i streetdance, czysta forma danego stylu czy hybryda wielu rodzajów… Taniec jako forma sceniczna, rozrywka czy może sport. Czasem widzimy tancerzy w telewizji lub na scenie, a innym razem sami wcielamy się w królów parkietu, poddając się gorączce sobotniej nocy. Nie trzeba przecież skończyć szkoły baletowej, żeby odstawić niezły popis na szkolnej dyskotece, urodzinach cioci czy imprezie sylwestrowej. Każdy z nas może dać upust napięciom w energetycznym tańcu lub zjednać sobie ukochanego czy ukochaną podczas tańca-przytulańca.

fot. Arkadiusz Klimczak

Taniec posiada szereg funkcji i ma ogromny wpływ na ludzkie życie. Po pierwsze ma charakter symboliczny i emocjonalny. W ruchach zaklęte są przekazy, które tworzą niewerbalną komunikację, a ona stanowi międzynarodowy język ciała. Poprzez poruszanie się, napięcie i rozluźnienie ciała, dobór ruchów i gestów oraz nadawanie im odpowiedniego charakteru, możemy wyrażać swoje emocje, stany, uczucia. Co za tym idzie – taniec pozwala nam na wyładowanie emocjonalne, a wiadomo, że jest to doskonała forma oczyszczenia. Ruch, aktywność fizyczna, a już szczególnie w połączeniu z muzyką, jest doskonałą formą spędzania czasu wolnego, generuje endorfiny i wzywa na nasze twarze uśmiech. W ten sposób taniec spełnia funkcję rozrywkową oraz socjalizacyjną. Może mieć również wymiar religijny – w końcu jakże piękne jest uwielbianie Boga w tańcu (my szczególnie upodobaliśmy sobie tę formę!). Nie można zapominać, że istnieje również działalność zwana choreoterapią, będącą jedną z form arteterapii. Taniec w niej łączy fizyczną, psychiczną oraz duchową integrację człowieka, która pozwala odnaleźć równowagę. Oczywiście ogromną rolę odgrywa też funkcja estetyczna, która wypełnia ludzką potrzebę dążenia do szeroko pojmowanego piękna. Wreszcie taniec pozwala na zachowanie zdrowia! Zarówno fizycznego – poprzez używanie mięśni potrzebujących ruchu do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania organizmu – jak i psychicznego. Badania potwierdzają, że osoby związane z tańcem posiadają większą sprawność umysłu i mają spowolniony proces starzenia. Można również wykorzystywać taniec w toku uczenia, gdyż ciało posiada własną pamięć, dlatego łącząc informacje z danymi ruchami, często jesteśmy w stanie mocniej zakorzenić je w naszym umyśle.

Możliwości jakie kryje w sobie taniec są naprawdę ogromne! Może dziś warto zastanowić się, czy w którymś z jego odłamów potrafimy odnaleźć siebie? Może warto pomyśleć o kursie bachaty, zumby, albo tańca towarzyskiego, w tym też sięgnąć do tanecznych zasobów internetu? Ale najważniejsze, żeby po prostu tanecznym krokiem iść przez życie!

wyróżnione posty
ostatnie posty