Dzień teatru

Dawno, dawno temu, na odległych Grecji wyspach, miejscowa ludność odczuwać zaczęła głód, którego zaspokoić nie mogły ni winogrona soczyste, ni smaku pełne oliwki. Głód ten postać przybierał wręcz metafizyczną i nieoczywistą dość. Lecz odnalazł się człowiek prawy i zaradny, który karmić potrafił nie chlebem, a... sceniczną sztuką?

Dziwne. W każdym razie, tak chyba powstał Teatr. Setki lat temu stawiał pierwsze kroki. Na początku w pojedynkę, potem tercet, ale tworzyć go mogli tylko mężczyźni. Liczba artystów na scenie wzrastała, a przedstawienia teatralne powoli przybierały coraz to nowocześniejsze formy. Dziś trudno porównać multimedialne efekty specjalne, wykorzystywane w teatrach na całym świecie, do blasku księżyca, który padał na ateńską scenę. Amfiteatry zaczęły ustępować zadaszonym budynkom, dzięki czemu sztuka przestała być uzależniona od warunków atmosferycznych. Elektryczność pozwoliła w nowy sposób opowiadać. A szkoły aktorskie zaczęły kształcić artystów, by kultura dostarczana widzom trzymała jak najwyższy poziom.

Bezimienni; fot. Agnieszka Krzyształowicz

Teatr na każdym etapie swojego istnienia był inny. Z roku na rok obserwujemy zmienne tendencje w sztuce scenicznej. Ale jedna kwestia wciąż się nie zmienia: Teatr jest ludzkości potrzebny! Co więcej – ludzie potrzebują różnych rodzajów teatru! Dramatyczny, musicalowy, klasyczny czy awangardowy, tłum na scenie albo monodram, komedia kontra wyciskacz łez – w świecie jest miejsce na wszystkie odmiany spektakli. Bóg nie stworzył nas „na jedno kopyto”, jesteśmy różni, mamy odmienne potrzeby i zainteresowania. Dzięki temu teatr daje nieograniczone możliwości!

Dlaczego teatr od setek lat cieszy się zainteresowaniem widzów, a także licznych adeptów sztuki scenicznej? Bo jest po prostu prawdziwy. Bo jest tu i teraz. Bo jest żywy. Bo jest niepowtarzalny. Bo jest spotkaniem człowieka z człowiekiem. Budulec jego wyjątkowości stanowią emocje, czyli rzeczy najbardziej ludzkie spośród ludzkich rzeczy. Teatr pozwala wejść choć na chwilę w inny świat, poznać odmienną rzeczywistość, zapomnieć się, oderwać... Bawi, wzrusza, skłania do refleksji, uczy i doświadcza.

Czekajcie... Skoro to taki genialny wynalazek, może warto uczcić jego istnienie? Spokojnie, ktoś już o tym pomyślał – 27 marca ustanowiono Międzynarodowym Dniem Teatru! Cały świat świętuje, więc świętujemy i my!

Miłe Panie! Drodzy Panowie! Z okazji Światowego Dnia Teatru, życzymy Wam wszystkiego Teatralnego!wyróżnione posty
ostatnie posty