Dzień teatru

27/3/2019

Dawno, dawno temu, na odległych Grecji wyspach, miejscowa ludność odczuwać zaczęła głód, którego zaspokoić nie mogły ni winogrona soczyste, ni smaku pełne oliwki. Głód ten postać przybierał wręcz metafizyczną i nieoczywistą dość. Lecz odnalazł się człowiek prawy i zaradny, który karmić potrafił nie chlebem, a... sceniczną sztuką?

Dziwne. W każdym razie, tak chyba powstał Teatr. Setki lat temu stawiał pierwsze kroki. Na początku w pojedynkę, potem tercet, ale tworzyć go mogli tylko mężczyźni. Liczba artystów na scenie wzrastała, a przedstawienia teatralne powoli przybierały coraz to nowocześniejsze formy. Dziś trudno porównać multimedialne efekty specjalne, wykorzystywane w teatrach na całym świecie, do blasku księżyca, który padał na ateńską scenę. Amfiteatry zaczęły ustępować zadaszonym budynkom, dzięki czemu sztuka przestała być uzależniona od warunków atmosferycznych. Elektryczność pozwoliła w nowy sposób opowiadać. A szkoły aktorskie zaczęły kształcić artystów, by kultura dostarczana widzom trzymała jak najwyższy poziom.

Teatr na każdym etapie swojego istnienia był inny. Z roku na rok obserwujemy zmienne tendencje w sztuce scenicznej. Ale jedna kwestia wciąż się nie zmienia: Teatr jest ludzkości potrzebny! Co więcej – ludzie potrzebują różnych rodzajów teatru! Dramatyczny, musicalowy, klasyczny czy awangardowy, tłum na scenie albo monodram, komedia kontra wyciskacz łez – w świecie jest miejsce na wszystkie odmiany spektakli. Bóg nie stworzył nas „na jedno kopyto”, jesteśmy różni, mamy odmienne potrzeby i zainteresowania. Dzięki temu teatr daje nieograniczone możliwości!

Dlaczego teatr od setek lat cieszy się zainteresowaniem widzów, a także licznych adeptów sztuki scenicznej? Bo jest po prostu prawdziwy. Bo jest tu i teraz. Bo jest żywy. Bo jest niepowtarzalny. Bo jest spotkaniem człowieka z człowiekiem. Budulec jego wyjątkowości stanowią emocje, czyli rzeczy najbardziej ludzkie spośród ludzkich rzeczy. Teatr pozwala wejść choć na chwilę w inny świat, poznać odmienną rzeczywistość, zapomnieć się, oderwać... Bawi, wzrusza, skłania do refleksji, uczy i doświadcza.

Czekajcie... Skoro to taki genialny wynalazek, może warto uczcić jego istnienie? Spokojnie, ktoś już o tym pomyślał – 27 marca ustanowiono Międzynarodowym Dniem Teatru! Cały świat świętuje, więc świętujemy i my!

Miłe Panie! Drodzy Panowie! Z okazji Światowego Dnia Teatru, życzymy Wam wszystkiego Teatralnego!

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

wyróżnione posty

Józef Egipski - online

June 17, 2020

1/3
Please reload

ostatnie posty

July 9, 2019

March 27, 2019

Please reload

archiwum
Please reload

tagi
Please reload

KONTAKT Z TEATREM

Menadżer  503 133 563

© projekt i realizacja strony Szymon, Mati & Pati