365 dni Teatru Franciszka

Nie jesteśmy teatrem repertuarowym, ale działamy cały rok! No, może z maleńką przerwą świąteczną i wakacyjną chwilą na regenerację. Jak będzie wyglądał nastały tuzin miesięcy?

Każdy członek Teatru Franciszka ma w kalendarzu zaznaczone (prawie) wszystkie poniedziałki w ciągu roku. Tak, to właśnie ten dzień jest zarezerwowany na nasze wspólne próby. Odkąd początek tygodnia stał się naszym teatralnym dniem, hasło „nie lubię poniedziałku” już nas nie dotyczy. My zawsze zaczynamy tydzień bardzo pozytywnie! Chociaż niektóre zajęcia są trudne i wyczerpujące, to i tak jest to dla nas małe święto, ponieważ robimy to, co kochamy, a przede wszystkim jesteśmy razem. Cotygodniowe spotkania TF to czas na próby aktorskie, wokalne, taneczne, ćwiczenia warsztatowe, a także dyskusje na temat spektakli i wydarzeń, w których bierzemy udział. Pracy jest dużo, a czasu zawsze brakuje, stąd musimy również ćwiczyć indywidualnie i czasem odrabiać zadania domowe. Spotykamy się też w mniejszych grupach, żeby pochylić się nad konkretnymi zadaniami. Od niedawna w naszym planie prób widnieją również muzyczne soboty z naszym kompozytorem i nauczycielem – Piotrem Solorzem. Co kilka tygodni spędzamy wspólnie cały dzień, by podnosić nasze umiejętności wokalne, uczyć się nowych piosenek lub szlifować songi z poprzednich spektakli. Najbardziej intensywne i pracowite są okresy przedspektaklowe. Kiedy zbliżamy się do terminu grania, musimy przygotować się na kilka prób w tygodniu. Wtedy trwają tzw. próby wznowieniowe. Nie wystarczy przypomnieć sobie, co dzieje się na scenie w danym spektaklu. Teatr musi żyć, żaden spektakl nie jest taki sam, więc podczas wznawiania spektaklu staramy się dodać mu trochę świeżości. To nie są łatwe procesy. Wymagają one zaangażowania od każdego z nas. Ale naszej pracy zawsze towarzyszy też modlitwa i dobra zabawa! Przecież to my – Teatr Franciszka!

Kto ma najwięcej pracy w teatrze? Bezapelacyjnie Mariusz Kozubek oraz Piotr Solorz. Mariusz odpowiada nie tylko za nasze próby aktorskie. Oprócz uczenia nas warsztatu i przekazywania teatralnych tajemnic, pełni on też wiele innych ról. To właśnie on przez cały rok zbiera inspiracje, a potem przelewa pomysły na papier, by po wielu godzinach, dniach, a nawet tygodniach powstał scenariusz naszej kolejnej sztuki. Następnie nasz scenarzysta zamienia się w reżysera, który czuwa nad budową całego przedstawienia. Mariusz jest głową Teatru Franciszka, więc kieruje całym projektem. Piotr Solorz z kolei śpiewa, uczy śpiewać oraz tworzy to, co będzie śpiewane. I znów prowadzenie wspólnych prób muzycznych to tylko mały element pracy Piotrka. To właśnie on jest kompozytorem muzyki do naszych musicali. Wszystkie dźwięki Ewangelii... według Kobiet, Dawida czy Bezimiennych są jego autorstwa. Nasz muzyczny mentor znajduje również czas na indywidualne zajęcia z emisji głosu. Tworzy również aranżacje, gra na instrumentach, śpiewa, a nawet... obsługuje studio nagraniowe i miksuje muzykę. To człowiek orkiestra, który przez cały rok działa na rzecz TF.

We franciszkowej grupie funkcjonują również inne działy. Bardzo ważną rolę w naszych przedstawieniach odgrywa scenografia. Nad tym elementem czuwa Agnieszka Jasińska. To ona wraz ze swoimi pomocnikami spędza dziesiątki godzin w pracowni scenograficznej. Aga każdego dnia poszukuje materiałów i rzeczy, które mogą zagrać w kolejnym spektaklu! Nasza scenografka zamienia się często w kostiumologa czy grafika. Chociaż naczelnym grafikiem TF jest Wojtek Wójcik. Grafiki jego autorstwa możecie zobaczyć w naszych mediach. Przy okazji Wojtek oraz Agata Lorenczyk są superpomocnikami Agnieszki.

W naszym teatrze bardzo zapracowana jest również Natalia Wysypoł – dziewczyna, która taniec ma we krwi. Natalia stworzyła wiele choreografii wykorzystywanych w naszych musicalach. Nasza mistrzyni tańca najpierw zbiera pomysły, potem układa choreografię, następnie uczy nas krok po kroku każdego... kroku, a na koniec dba o to, żebyśmy wszyscy razem ładnie prezentowali się na scenie.

Teatr Franciszka posiada jeszcze jeden dział, który pracuje nawet w święta. To my, czyli grupa medialna. Codziennie zaglądamy do internetu okiem franciszkowym. Jesteśmy z Wami poprzez Facebook, Instagram czy czytaną właśnie przez Was z zaciekawieniem stronę. Robimy zdjęcia, tworzymy opisy, zagadujemy i relacjonujemy. Realizujemy plany, ale działamy też spontanicznie. Jesteśmy przed spektaklami, po nich, a czasem nawet... w trakcie.

Za nami już ponad miesiąc pracy warsztatowej. Rozpoczęliśmy przygotowania do nowych projektów, ale wcześniej spotkamy się z Wami przy okazji znanych już spektakli. Na początek etiudy misyjne, czyli nasz cykl rekolekcyjny. 12–14 marca oraz 2–4 kwietnia będzie można zobaczyć nas grających małe przedstawienia w kościołach. Wiosną powrócą również Bezimienni, czyli nasz najnowszy musical: 18 marca zagramy dwa spektakle w Bełchatowie, a 30 marca zabierzemy sierociniec do Trzebini. Z kolei naszym pierwszym wakacyjnym spektaklem będzie Ewangelia... według Kobiet. Tę sztukę przedstawimy 12 lipca w Dobroszycach. Pamiętajmy też, że w ostatnim tygodniu sierpnia cały Teatr Franciszka weźmie udział w kilkudniowym zgrupowaniu. Nasze coroczne tygodniowe warsztaty odbędą się w Brennej. To właśnie tam będą trwały intensywne przygotowania do nowej premiery. A ta, tradycyjnie, zaplanowana jest na październik. Właściwie będzie to prapremiera, gdyż świat jeszcze takiej sztuki nie widział. Ale tytuł pozostaje na razie naszą słodką tajemnicą. Oczywiście to nie wszystkie wyzwania, jakie czekają nas w 2019 roku. Nasz teatralny kalendarz stałe się zapełnia. Na pewno znajdziemy też czas na Tobiasza, którego nie może zabraknąć w naszym repertuarze. O wszystkich planach możecie dowiedzieć się ze stale aktualizowanych przez nas mediów społecznościowych. Jeżeli macie ochotę na więcej, to puszczamy parę, że kilku aktorów TF bierze udział w wielkopostnym spektaklu w Czerwińsku nad Wisłą. Pasję będzie można zobaczyć w weekendy w marcu i kwietniu. Przed nami również Kalwaria Śląska (już teraz zaznaczajcie w kalendarzach 5 i 6 kwietnia), w której również zobaczycie franciszkowe twarze.


Przed nami bardzo pracowity rok. Już nie możemy się doczekać pierwszych przedstawień i spotkań z Wami! Zapraszamy na wszystkie spektakle Teatru Franciszka!

wyróżnione posty
ostatnie posty