Scenariusz i reżyseria: Mariusz Kozubek

Muzyka: Piotr Solorz

Scenografia: Agnieszka Jasińska

Choreografia: Natalia Wysypoł, Anna Wilaszek, Wojtek Wójcik

 

Spektakl został zrealizowany w formule muzycznej komedii biblijnej, której scenariusz powstał w oparciu o motywy starotestamentalnej historii Józefa. Ten trzyaktowy musical jest bogaty w różnorodne wątki, a jego wartka akcja przenosi widza w fascynujący świat różnobarwnych postaci. Przedstawienie jest opowieścią o skomplikowanych relacjach rodzinnych. Historia dojrzewania głównego bohatera została ukazana jako jego wędrówka przez pasmo piętrzących się nieszczęść. Chociaż walka Józefa z przeciwnościami losu zawsze kończy się „lądowaniem na cztery łapy”, to jest ono często nadzwyczaj trudne i bolesne. Ważnym, niełatwym tematom towarzyszy nieusuwalny komizm, który paradoksalnie nie usuwa powagi i istoty problemu, dając widzowi jednocześnie poczucie lekkości i możliwość refleksji.

 

Od autora:

Oczywiście nasuwa się pytanie, czy to stosowne aby w komediowy sposób opowiadać biblijne historie. Wkraczamy wszak w  obszar „tabu”; tematy związane z wiarą wielu traktuje śmiertelnie poważnie, polskiemu katolicyzmowi nadal bliżej do nostalgii Wielkiego Piątku niż euforii Wielkanocnego Poranka. Więc pewnie niektórych zdenerwuje ten nasz kolejny musical...

Na swoją obronę mamy przekonanie, że to programowe „spuszczenie powietrza” wcale nie wyrządza krzywdy biblijnym historiom. Ponoć Pan Bóg też ma poczucie humoru, a opowiadanie o sprawach istotnych nie musi być nadęte i śmiertelnie poważne. Szczypta autoironicznego dystansu zwykle wszystkim dobrze robi. A my przecież wciąż próbujemy wytrącać widza z bezpiecznego świata religijnych schematów – zapraszając do nieustannego weryfikowania wyobrażeń i sądów. Wiara to ponoć rzeczywistość dynamiczna, a Pan Bóg uparcie wymyka się standaryzacji.

Ale o tym najprawdopodobniej będzie nasz kolejny musical... Zakładając, że po premierze „Józefa Egipskiego” jeszcze jakiś będzie :)

Mariusz Kozubek

 

Projekt otrzymał nagrodę w konkursie Teatrogranty organizowanym przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek.